Muzea i skanseny w Beskidzie Niskim

Młyn w Bobowej

Muzea i skanseny są nieodłączną częścią każdego regionu. W Beskdzie Niskim mnóstwo jest miejsc które mają swoją historię. Sa to zarówno  okopy konfederatów barskich jak i historie z I wojny światowej które pozostawiły swojej ślady w postaci około 400 cmentarzy i mogił z tego okresu. Wyszukiwanie i odwiedzanie tych miejsc może być dla każdego turysty wyzwaniem i celem umożliwiającym przeniesienie się w odległe czasy I wojny światowej i tragicznej i krwawej Bitwy Gorlickiej.

Beskid Niski to także wspaniała kultura łemków z wieloma punktami które warto odnaleźć. Są to często miejsca po zapomnianych wsiach takich ja Czertyżne czy Bieliczna gdzie pozostały już tylko cmentarz i cerkiew czy niezwykle wymowne drewniane drzwi będące symbolem istniejącej kiedyś wsi łemkowskiej w Radocynie lub Lipnem. Wiele na temat kultury Łemków można się dowiedzieć w Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej Dziubyniłka.

Beskid Niski to także wiele cerkwi i kościołów o wspaniałych walorach estatycznych i historycznych. Piękne drewniane (czasem tylko murowane) budowle mają swój niezapomniany klimat i są częstym celem wycieczek rowerowych lub samochodowych. Wiele z nich jest wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Rejon Beskidu Niskiego to także miejsce wydobywania ropy naftowej. Warto zapoznać się ze szlakiem naftowym i odwiedzić miejsca wydobywania ropy: Libusza, Kobylanka, Łosie, Dominikowice, Magdalena, Szymbark itp. oraz muzea w Libuszy i Gorlicach, Łosiu poświęcone temu zagadnieniu. Chociaż czasy wydobycia ropy naftowej minęły, widoczne na polach kiwony, trójnogi – dawny sprzęt do wydobywania ropy naftowej - przypomina, gdzie była kolebka przemysłu naftowego.

W Beskidzie Niskim ze względu na czystość regionu mocno rozwija się pszczelarstwo. W wielu miejscach można spotkać pasieki, często w prywatnych domach kupić miody. W naszym rejonie znajdują się dwa muzea pszczelarstwa: bardzo znany Bartnik Sądecki w Stróżach czy Muzeum Pszczelarstwa w Kamiannej.

Dla przemierzających trasą w kierunku na Stróże warto wspomnieć o młynie w Bobowej, gdzie można kupić mąkę wytwarzaną w tradycyjny sposób bez konserwantów. Przy odrobinie szczęścia, przy okazji zakupów, można - delikatnie ciągnąc za język - odbyć podróż w czasie i poznać historię tego miejsca.

 

Godziny otwarcia muzeów w Beskidzie Niskim:

Muzea opisane poniżej mają stałe godziny otwarcia dla zwiedzających. W przypadku cerkwi wygląda to inaczej. Są opiekunowie obiektów i w zależności od miejscowości są oni w określonych godzinach do dyspozycji turystów na wezwanie. Zwykle jest to numer telefonu umieszczony gdzieś w rejonie wejścia. Taka osoba w ramach swoich obowiązku jest zobligowana do oprowadzenia po obiekcie. Lista takich obiektów jest zmienna i zależna jest od budżetu na ten cel w danym roku. Zwykle w programie tym znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czyli cerkiew w Kwiatoniu, Sękowej, Owczarach i Brunarach.

 

Skansen Przemysłu Naftowego "Magdalena"

adres: 38- 300 Gorlice, ul. Lipowa, woj. małopolskie
tel.: 600491470, 723644117
czynne: V-IX: pon.-pt. 9.00-14.00 i 16.00-19.00, sob. 9.00-14.00; X-IV: do uzgodnienia

 

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu

Jeżeli chcesz poczuć klimat Galicji pod zaborami z przełomu wieków to koniecznie musisz zobaczyć Miasteczko Galicyjskie gdzie w zrekonstruowanych budynkach z przełomu XIX i XX wieku zgromaczonych jest wiele eksponatów obrazujących jak ludzie żyli i czym się zajmowali. Poznasz jak wyglądał zakład fryzjerski w tamtych czasach, co sprzedawano w sklepie, jakie stroje szył krawiec, jak pracował stolarz, garncarz czy drukarz. Grozę budzi także wyposażenie zakładu dentystycznego, a wizyta w aptece i kontakt z wonnościami uzdrowi Was z wszelkich dolegliwości, w tym nawet z lenistwa :-). Dowiesz się także na co pomaga lwia wódka francuska. Przeczytaj opis naszej wizyty w Miasteczku Galicyjskim.

adres: ul. Lwowska 226, 33-300 Nowy Sącz
tel.:  184410210, 184443570
czynne: V-X wt-niedz. 10.00 -18.00  (ostatnie wejście na ekspozycję o godz. 17.00) XI-IV wt-niedz. 9.00 -16.00 (ostatnie wejście o godz. 15.00)
czas dojazdu z Ropek: 40 minut

 

MUZEUM NARCIARSTWA im. Stanisława Barabasza w Cieklinie

adres: 38-222 Cieklin
tel: 13 479 19 19
czynne: środa 9-13, sob.: 10-13

 

Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa

adres: 38-311 Szymbark
tel.:
18 351 10 18
czynne:
V-IX: pon.-pt. 9-17; sob.-niedz. 10-18; X-IV: pon.-sob. 9-15

 

Mueum Magurskiego Parku Narodowego i Ośrodek Edukacyjno - Muzealny im. Jana Szafrańskiego w Krępnej

adres: Krępna 59
tel.:
13 4414099
czynne:
od XI-IV: wt-pt. 7-15; V-X wt-pt. 7-17, sob.-ndz 9-17 

 

Zagroda Maziarska w Łosiu

adres: Łosie 34
tel.:
18 353 43 63; kom: 601 411 590 (KLaudia Zbiegień)
czynne:
IV-X: pon.-pt. 9-17 sob.-niedz. 9-15.; XI-III: pon.-pt. 8:30-16.30, sob. 9-15 niedz. nieczynne

Podziel się:
Relaks w górach
Zapraszamy do agroturystyki Siwejka -
polecanego miejsca na wypoczynek w Beskidzie Niskim