Uzdrowisko Wysowa Zdrój

Wysowa-Zdrój położona jest w południowo-zachodniej, najwyższej części Beskidu Niskiego. Miejscowość położona jest nad rzeką Ropą, której źródła znajdują się na terenie wsi. Zagospodarowana część Wysowej znajduje się w dolinie, z trzech stron ograniczonej wzniesieniami górskimi. W bezpośredniej bliskości znajdują się pięknie położone miejscowości wchodzące w skład uzdrowiska jak Blechnarka, Hańczowa i Ropki – idealne miejsce do aktywnego wypoczynku zlokalizowane z dala od zgiełku i zabudowy kurortowej. Wysowa Zdrój od początku XIXw. znana jest jako Uzdrowisko dzięki licznym źródłom mineralnym. Więcej na tenat wód mineralnych można poczytać tutaj.

Wysowa to uzdrowisko, które nie należy do słynnych kurortów, ale jest to miejscowość dla tych, którzy cenią ciszę i spokój, kontakt z przyrodą i piękny krajobraz. W Wysowej jest możliwość rezerwacji noclegów w pensjonatach i gospodarstwach agroturystycznych, a także aktywnego spędzania czasu. W lecie przyciągają szlaki piesze i wspaniałe trasy rowerowe, a w zimie możliwość uprawiania narciarstwa biegowego i skitourowego. Stosunkowo niewielka odległość dzieląca Wysową od Magury od wschodu i Krynicy od zachodu stawia ją jako dobrą bazę wypadową do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Dobrze rozwinięta jest turystyka konna na szlakach konnych. W parku zdrojowym znajduje się Park Wodny. W niewielkiej odległości od Wysowej usytuowany jest Zalew Klimkówka – miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Główne obszary i cele spacerów stanowi Park Zdrojowy położony w centrum Wysowej z piękną odrestaurowaną pijalnią wód mineralnych, malownicza Dolina Łopacińskiego położona na przestrzeni 2 km na wschód od centrum, Huta Wysowska – zachodnia część Wysowej, Przełęcz Hutniańska z cudowną panoramą na Ropki i Wysową Zdrój oraz wzniesienia Wysoty, a także szlak spacerowy na górę Jawor, z prawosławną cerkwią łemkowską Opieki Matki Bożej i stanowiący miejsce święte dla ludności prawosławnej.

Podziel się:

Wysowa Zdrój i okolice