Wycieczki piesze

Szlaki piesze i konne

Beskid Niski to prawdziwy raj dla piechurów. Można śmiało powiedzić, że są to góry nieco zapomniane przez turystów. To tutaj zdarza się, że wędrując cały dzień spotkasz na swoim szlaku tylko dzikie zwierzęta. W Beskidzie Niskim jest wiele atrakcyjnych miejsc które warto odwiedzić, a w pobliżu których przebiegają szlaki turystyczne. Mam tu na myśli np. piękne cerkwie i kościoły wchodzące w skład Szlaku Architektury Drewnianej, czy cmentarze będące pamiątką Bitwy Gorlickiej z 1915 r.

turyści w Beskidzie Niskim

Beskid Niski oznakowany jest szlakami pieszymi, rowerowymi i końskimi. Najlepiej oznakowane są szlaki piesze, których znaczna ilość została ostatnio odnowiona, poprawiona. Nieco gorzej prezentują się szlaki konne. Znaków tych jest zdecydowanie mniej (kwadrat w kolorze białym z kolorowymi kółkiem), ale wsparciem mogą być jeszcze tablice kierunkowe, które mogą ułatwić orientację w terenie. Najgorzej oznakowane są szlaki rowerowe, dlatego przy wędrówkach pieszych po tych trasach zalecamy szczególną ostrożność. Dla rowerzystów przygotowaliśmy niezależnie propozycje wycieczek rowerowych.

Dwa najdłuższe górskie szlaki piesze krzyżują się w Ropkach

Przez Beskid Niski prowadzi Główny Szlak Beskidzki (kolor czarwony) oraz szlak Karpacki z Grybowa do Rzeszowa (kolor niebieski). Obydwa te szlaki spotykają się w pobliżu naszego domu w Ropkach. Szlaki te przecinają się jeszcze w Ustrzykach Górnych, na Tarniczce i Wołosatym gdzie zaczyna się Główny Szlak Beskidzki od strony wschodniej.

Główny Szlak Beskidzki to obecnie jeden z najpopularniejszych długodystansowych szlaków turystycznych. Przemierzają go setki osób rocznie. Główny Szlak Beskidzki ma długość ponad 500 km i prowadzi z Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach (lub odwrotnie). Na trasie do pokonania około 22 tys. metrów przewyższeń co zajmuje wprawnemu turyście zwykle około 20 dni wędrówki. Więcej o tym wyzwaniu tutaj.

Szlak Karpacki to prawdopodobnie najtrudniejszy szlak ze względu na jego przebieg. Zaczyna się w Grybowie przy stacji PKP i przemierzając Beskid Niski, Bieszczady, a następnie Góry Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie i Dynowskie zmierza do Białej koło Rzeszowa co daje łącznie około 450 km przy sumie podejść około 13,7 km. Jest więc drugim co do długości szlakiem w polskich Karpatach. Niebieski Szlak na odcinku beskidzko-bieszczadzkim nazywany jest także szlakiem granicznym, bowiem duża jego część prowadzi pasmem granicznym. To właśnie taki jego przebieg powoduje, że mogą na niego wyrać się tylko bardzo doświadczeni wędrowcy: doskwiera brak wody, miejsc noclegowych, sklepów.

 

Lackowa - wyzwanie dla zdobywców Korony Gór Polskich

W niewielkiej odległości od naszego domu znajduje się Lackowa (997 m n.p.m.), będąca łakomym kąskiem dla zdobywców Korony Gór Polskich. Zanim wyruszysz na szlak by zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po stronie polskiej przeczytaj opis: Wyprawa na Lackową. Szczegółowe informacje wraz z interaktywną mapą ułatwią planowanie wyprawy.

 

Wycieczki piesze bezpośrednio z domu

W pobliżu naszego domu znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc, gdzie warto wybrać się na spacer. Proponujemy wycieczki: właśnie na Lackową, do Bielicznej, na Przełęcz Hutniańską, na przełęcz Lipka, do Czertyżnego i na Dzielec oraz na Bziany Las. Poniżej zebraliśmy wybrane wycieczki, które można zrealizować bez ruszania samochodu. Długość większości proponowanych wycieczek nie przekrasza 15 km, więc w praktyce są dostępne dla każdego. Tylko nieliczne czyli wyprawa na Lackową, Kozie Żebro, Hirki, Cigielkę oraz do Czarnej i Blechnarki to trasy dłuższe do długości do 30 km. Poniżej propozycje które szczegółowo opisane na naszej stronie (kliknięcie w mapę kieruje do opisu odpowiedniej wycieczki), a interaktywne mapy można pobrać na telefon dzięki darmowej aplikacji TRASEO. Wyszukaj odpowiednią wycieczkę w TRASEO posługując się kodem trasy, a wędrowanie będzie łatwe i bezpieczne.

Siwejka czyli Szwejka

Jeżeli spodobała Wam się wycieczka na Markowiec to można ją zaplanować w niedzielę łącząc w pakiecie z wizytą na mszy świętej w kościele i lodami w pięknym parku zdrojowym znajdującym się w Wysowej-Zdrój. Z kolei przy okazji wycieczki na przełęcz Lipka warto wdrapać się na Siwejkę górującą nad naszym domem - gdzie na szczycie znajduje się niespodzianka - tabliczka taka jak na zdjęciu. 

 

Przełęcz LIPKA [Kod trasy: 130916]

 

Markowiec [Kod trasy: 154341]

 

CZERTYŻNE [Kod trasy: 154290]

 

BIELICZNA przez Ostry Wierch [Kod trasy: 131292]

 

DZIELEC [Kod trasy: 132183]

 

Przełęcz Hutniańska [Kod trasy: 218399]

 

Lackowa z Ostrym Wierchem [Kod trasy: 157516]

 

Jeżeli najbliższą okolicę już poznałeś proponujemy ciekawe trasy i miejsca w Zachodniej części Beskidu Niskiego.

 

Odznaki W kręgu Lackowej zachętą do pieszych wędrówek

Przejeżdżając w Beskid Niski możesz wędrując po górach, zdobywać odznaki W KRĘGU LACKOWEJ. Pomysł odznak zrodził się, aby zachęcić naszych Gości do poznawania pieszo Beskidu Niskiego. Dzięki odznakom o wiele łatwiej jest także przekonać dzieci do wędrówek po górach. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat odznaki W KRĘGU LACKOWEJ oraz z trasami do spacerowania i biegania, które przygotowaliśmy dla WAS [WIĘCEJ].

 

Co powinieneś wiedzieć wędrując pieszo po Beskidzie Niskim?

  • Beskid Niski nie bez powodu nazywany jest Beskidem Dzikim. Mimo, że pomiędzy poszczególnymi dolinami odległości nie są duże, to strome podejścia, niewielka ilość turystów, dziewicza przyroda, zmienna pogoda powodują, że może nie być łatwo.
  • Zapas wody, okrycie głowy przed słońcem, kurtka przeciwdeszczowa, telefon, power bank, mapa papierowa, czołówka - to elemanty wyposażenia, które zawsze powinieneś mieć przy sobie na wycieczce w góry.
  • Często w Beskidze Niskim znajdujesz się w miejscu bez zasięgu, w którym możesz skorzystać tylko z mapy papierowej lub z mapy offline w telefonie. Przed wyruszeniem w Beskid Niski pobierz bezpłatną aplikację Traseo z nasza mapą Atrakcje Beskidu Niskiego. Łatwiej będzie Ci się odnaleźć i wrócić :-)
  • Pamiętaj góry to góry. Dlatego przed wyruszeniem w drogę koniecznie wpisz do telefonu numer alarmowy do GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe): 601100300 oraz włącz roaming. W wielu miejscach zamiast polskiej, zalogujesz się do słowackiej sieci GSM.

 

Podziel się:

Ropki w obiektywie